MENU

Історія походження тюльпана

Рослини супроводжують людину у всіх випадках життя. І особлива увага завжди приділялася красивим квітам. 

Древні пам'ятники культури свідчать, що на зорі історії людина використовувала квіти для різних цілей: в одних випадках, як лікарські рослини, в в інших для одержання естетичної насолоди (іриси, конвалії, ромашки, фіалки).

Квіти зображені на гербах нових міст і країн на грошових знаках і на полотнах живописців усього світу.

Дуже часто в стародавніх рукописах, документах і пам'ятниках культури ми зустрічаємо квітку тюльпана. Саме древня згадка про нього зустрічається в перських байках ХI століття. Уперше почали вирощувати тюльпани в Персії. Вважається, що їхня назва походить від перського слова тюлі бан - тюрбан, і дали йому за подібність квітки зі східним головним убором. Виведенням сортів і селекцією цих цибулинних рослин спочатку стали займатися в Туреччині. Де й зараз щорічно в містах проводять барвисті свята-карнавали тюльпанів.

Дослідники вважають, що в Європу тюльпани були привезені в 1554 році з Константинополя австрійським дипломатом і передані Віденському саду лікарських рослин. А в Голландію тюльпани попадають тільки через 15 років. Кліматичні й ґрунтові умови країни виявилися дуже сприятливими для них. На початку 17 століття розведення тюльпанів ставати модним захопленням і підтвердженням міцності суспільного становища, тому що тільки дуже заможні люди могли дозволити собі це дороге по тим часам заняття. З роками воно прийняло такий розмах, що ввійшло в історію за назвою “тюльпаноманія”. Ажіотаж досяг свого циклу в 1634-1637 роки, коли ціни на нові сорти становили неймовірні суми, а зараз ми не виходячи із дому купуємо  їх у интернет магазині цветов.

Цибулини рідких сортів прирівнювалися по вазі до вартості дорогоцінних металів. В 1637 році уряд Голландії видає указ, по встановленню твердих цін на цибулини тюльпана. Це зупинило спекуляцію квітами. В Амстердамі туристам і сьогодні екскурсоводи показують великий будинок у центрі міста, що був куплений усього за 3 цибулини, про що свідчить збережена до наших днів купча.

Квітка тюльпана в 17 столітті стає товарним клеймом багатьох підприємців. Сьогодні також на фірмових бланках Голландії можна зустріти його зображення.

У Нідерландах є парк створений в 1949 році, де вирощують, колекціонують і представляють відвідувачам тюльпани. У цьому парку Рубенс створив портрет своєї дружини на тлі живих тюльпанів. Чи навряд де-небудь є ще такий сад.

Захоплення тюльпанами не обійшло й Францію. У період правління Людовика 14 костюми придворних прикрашалися тюльпанами найдорожчих сортів. Виготовлялися ювелірні вироби, які імітують форму квітки. Посуд, декоративні вази, вироби червонодеревців, чавунне лиття палацових огорож - все виготовляють у вигляді цієї прекрасної квітки.

  На територію України тюльпани потрапили з Голландії на початку 17 століття. Доступні вони були тільки заможним людям. У кінці 19 століття починається промислова розведення цих квітів на узбережжі Криму.

Із часом бурхливі страсті затихли, але інтерес до цієї культури не вгасає. Зараз у нашій країні тюльпани популярна весняна культура. А завдяки колекціонерам деякі древні сорти збереглися до наших днів.